mléčně kvašená zelenina

Mléčně kvašená zelenina (pickles) - výroba, recept

Mléčně kvašená zelenina se připravuje podobně jako kysané zelí, ale není to v žádném případě to samé. Mléčné kvašení zeleniny vám přinese mnoho pozitivního do života. Kromě exkluzivní dobroty, jsou to především vitamíny, minerály, enzymy a laktobacily pro mikroflóru střev. Neexistuje lepší zdroj laktobacilů, než je mléčně kvašená zelenina. Kvasit můžete v podstatě veškerou zeleninu.

Nejčastěji vyrábím mléčně kvašenou zeleninu ze zelí, cibule, mrkve, červené řepy, vyzkoušejte cokoli.

Podstatou u výroby mléčně kvašené zeleniny je působení tří elementů. Jsou to sůl, tlak a čas.
 

Koupit praktickou nádobu u Slinivkáře nyní se slevou 5%

Příklad, recept na mléčně kvašené zelí.

Najemno nastrouhejte zelí. Dbejte na hygienu při výrobě. Umyté ruce, čisté nádobí, nejlépe prolité vařící vodou. Čistoty rukou dosáhnete asi nejlépe nasazením sterilních rukavic, nebo nového mikrotenového sáčku na ruce. Nejde o  to, že byste se štítili nastrouhané zeleniny, ale o to, abyste nezanesli do zelí bakterie, které nechcete, a zelí by se zkazilo.

 

 

Nastrouhejte čisté zelí do mísy, zvažte si ho a přidejte 2% mořské soli. (někdo dává 1,5% soli) Sůl zamíchejte do najemno nastrouhaného zelí, nebo jiné zeleniny a rukama promíchejte a pomačkejte. Z vyrobené směsi zelí a soli za chvíli začne téct voda.

Připravte si nádobu na kvašení. Buď zavařovací sklenici a kámen v mikrotenu na zatížení, nebo ke kvašení vyráběnou nádobu „kvašák, kvašáček“. Jde o keramický hrnec s pokličkou, která je děravá a uvnitř hrnce je ještě jedna menší „poklička“ sloužící vám jako píst. Dírkou v poklici můžete prostrčit dřevěnou tyčku a stlačit píst na vrchu namačkaného zelí pomocí nějaké gumičky. Tak vytvoříte podmínky pro výrobu mléčně kvašené zeleniny.

Nastrouhané zelí, smíchané s 2% soli, hygienicky pomačkané nastrkejte do nádoby ke kvašení a stlačte pístem. Nemusíte moc tlačit, ale ani málo. Jinak stlačená zelenina ke kvašení jinak i chutná, to poznáte později. Takto nalisovanou zeleninu zatíženou závažím nechte 3 dny v pokojové teplotě.

Po třech dnech zeleninu uskladněte v lednici. Mléčné kvašení by pokračovalo v octovékvašení  a to je nežádoucí. Po třech dnech můžete zeleninu začít konzumovat, čím je starší, tím mi lépe chutná. Mléčně kvašená zelenina je oproti např. kysanému zelí stále křupavá a křehká. Přibližně po týdnu je tak dobrá, že když ji nabídnete návštěvě k jídlu, sní Vám ji celou. Nabízejte ji proto odebranou na talířku. Denní pojídání kvašené zeleniny je dokonalým prostředkem pro prevenci proti chřipkám a dalším virovým onemocněním, hlavně v zimě. Kvašená zelenina významně posiluje imunitu.

Mléčně kvašenou zeleninu jezte denně na konec jídla, stačí malá hromádka. Při odebírání z kvašáku dodržujte hygienu. Udělejte to rychle, čistou vidličkou, nesahejte dovnitř rukama.

                                                     Nakrouhané zelí, cca 1 kg, 18 g soli a kvašák na nakládání

Koupit praktickou nádobu u Slinivkáře nyní se slevou 5%

 


Odběr receptů zdarma
Vstupte do e-shopu

Menu

Související


Kontakty

slinivkar.cz

kontakt

Tomáš Bláha
+420 777 807 124
obchod (zavináč) slinivkar.cz


e-shop

provozovatel :

PhDr. Zuzana Bláhová
Hostovlice 113,28562
IČ 038 101 35
obchod (a) slinivkar.cz

 Obchodní podmínky

Reklama

Můžete podpořit moji práci symbolickou jednou kávou.
Děkuji.