Co vynechat při potížích se slinivkou břišní

Co nejíst a nepít při potížích se slinivkou břišní, co nejíst při zánětu slinivky břišní.

Notoricky známá přikázání, ale i notoricky neznámá.

Co vynechat ku prospěchu poškozené, slabé slinivky břišní:

Alkohol - je číslem 1, mezi škodlivinami poškozujícími naše tělo. Ničí slinivku.
Pozor na Kvasný proces - kombinací potravin spustíte kvasný proces - (kvasnice-cukr), pěkně aktivní kvasinky zůstávají v kynutém, vařeném těstě.
Osobní zkušenost - například kupovaný kynutý knedlík spolu s oslazeným zelím. Tato kombinace mě málem po dvou letech téměř bezproblémového života poslala v noci do nemocnice. Nezabral ani Kreon Forte. Bolesti do zad, pocení, ..zřejmě jako kdybych si dal panáka:-( 
V této situaci může (nemusí) pomoci čistá voda, (mám po ruce dokonce převařenou destilku). Samozřejmě, pokud to ještě jde, tak zvracení.
Modrá věta je zde pouze na základě mé vlasní zkušenosti - nikoli jako doporučení, nebo oficiální léčebné opatření.
Nezapomeňte, že jste v tom (ve chvílích záchvatů) se slinivkou sami.

Nakupujte zdravá dochucovadla, oleje, ..potraviny o 5 % levněji, nežý ostatníCukr - přdevším bílý, rafinovaný. Obsahuje jednoduché cukry, nijak neprospívající tělu, vzniká na něm nebezpečná závislost, škodí slinivce a způsobuje mnoho dalších obtíží včetně cukrovky.

Živočišný, přepálený tuk - Snadno ho nahradíte rostlinným olejem, ne ztuženými tuky! Je škodlivý zvlášť pro slinivku. Pozor na přepálený. Víceméně nic nesmažíme.

Syrová zelenina, velké množství - Tepelně upravujte zeleninu. Čerstvá zelenina má svůj přínos, ale stačí v malém množství. Velmi špatně se tráví. Pozor na syrové slupky.

Chemikálie - Jakékoli potraviny, obsahující umělá sladidla, konzervanty, barviva a podobně. Pozor i na uměle vyráběné vitamíny. Pozor  na chemicky ošetřené ovoce a zeleninu. Hlavně exotické ovoce často obsahuje velké množství velmi nebezpečných látek.

Maso - Vynechte úplně masné výrobky typu uzeniny. Omezte maximálně konzumaci živočišných potravin. Pokud to nejde, dávejte přednost dobře uvařenému masu. Z masa upřednostňujte plody moře, ryby, drůbež, vepřové, až nakonec hovězí a další červená masa. Dbejte na kvalitu masa. /více v kapitole Maso/

Mléčné výrobky - Nijak Vašemu tělu neprospívají, upravené mléko z obchodu je škodlivé díky pasterizaci a případně přidaným látkám. Opět složité téma, já mléko a sýry řadím mezi potraviny, které se snažím eliminovat na nulu.

Káva a černý čaj (kofein) – Pokud můžete, vynechte. Nahraďte je ovocnými, bylinnými a ne-stimulujícími druhy čaje ke každodennímu popíjení. Napříkad zelený bancha čaj, jahodník, šípek, ovocné (z ovoce mírného pásu!), pražené jasanové výhonky, atd. Já hříšně rád popíjím pu – erh,  je to fermentovaný čaj, ale obsahuje minimum kofeinu. Povzbudí Vás, ale ne ve smyslu bušícího srdce a vypouklých očních bulv. Bilinné čaje pijte s rozvahou, bylinky jsou léčivé a odvary by měly sloužit k léčení, ne k dennímu pití. Byliny je třeba znát. V kapitole Využití bylin a Plané rostliny se tím zabývám podrobněji.

Často se dočtete o dalších „neřádech“ jako jsou semínka v jahodách, malinách, rajčatová semínka, ořechy, semena, i celozrnná mouka. Různým lidem způsobují různé problémy. Ty informace mi naháněly hrůzu a nakonec jím zmiňované. Může to prostě být i jinak.

Například na dotaz, co celozrnná mouka a celá zrna, jsem se dozvěděl od dietní sestry, že neví co je celé zrno, ale že: " celozrnná mouka a pečivo tam je kontraindikace" – takže nejíst. No, je to úsměvné, ale pro pacienta, který jde domů, chce být zdravý a je primárně odkázán na "dietního pracovníka", to není legrace..

Často musíte testovat svůj stav s větším, nebo menším strachem. Dobré je vždy testovat malé množství nové potraviny. Otázka je, jak moc se necháte ovlivnit okolím a jak moc věříte své intuici. Pravda je už opravdu hluboko zakopaná. Vaše slinivka není stejně poškozená jako slinivka dalšího člověka a navíc nezáleží vždycky jenom na stavu slinivky, ale i na dalších orgánech jako jsou slezina, žaludek, ledviny.. atd.
 

Doživotní sleva 5% na potraviny pro registrované slinivkáře


 Odběr receptů zdarma
Vstupte do e-shopu

Menu

Související


Kontakty

slinivkar.cz

kontakt

Tomáš Bláha
+420 777 807 124
obchod (zavináč) slinivkar.cz


e-shop

provozovatel :

PhDr. Zuzana Bláhová
Hostovlice 113,28562
IČ 038 101 35
obchod (a) slinivkar.cz

 Obchodní podmínky

Reklama

Můžete podpořit moji práci symbolickou jednou kávou.
Děkuji.