Pšenično žitný, kváskový chléb
Jako kupovaný:-).
Tento kulatý chléb je trochu pracnější, než celozrnný chléb pečený ve formě. Nicméně, když máte chuť, na chléb, jak ho spíš znáte, z obchodů, je potřeba si trochu umazat ruce. V převážně pšeničném chlebu (použijte hladkou špaldovou mouku), můžete využít krásných vlastností lepku. Je to takový "dárkový chléb". Upečte ho návštěvě a nemusíte se dělat s chlebíčky. Snědí Vám ho ovšem celý, tak pečte od začátku větší bochníky. Je pro konzumenty kupovaného pečiva velmi dobrý, maximálně jim přijde trochu méně slaný.
recept obsahuje: 800g pšeničné, hladké mouky (špalda), 200g celozrnné, žitné mouky, vodu 0,5 l, sůl, kmín, 3 lžíce žitného kvásku, trochu polohrubé mouky na vysypání pekáče, kapka oleje na vymazání. Suroviny nakoupíte výhodně v našem obchodě, po registraci dostanete slevu.
Večer si namnožte kvásek. Ráno zamíchejte těsto z tří lžic kvásku, asi 4 dcl vody (zbytek dodáte dle potřeby) a z obou druhů mouky, lžičky kmínu. Sůl, abyste ji nezapoměli, nasypte až na zamíchané těsto. Sůl zastavuje kvašení, proto je lepší osolit až po vykynutí. Nebo můžete před kynutím, ale zbytečně ji do těsta nevmíchávejte. Soli dávám špetku, až lžičku, to je na Vás. Nechte přes den těsto kynout v teple (kolem 25-30°C). Vykyne za cca 8 hodin. Potm, jako u klasického kynutého těsta, zpracujte do bochánku. Čím více těsto mordujete, tím lépe se vytvoří pěkný, vysoký, bochníček. Já dávám bochníček na dokynutí rovnou na vysypaný pekáč, protože špinit další nádoby mi přijde zbytečné. Na konečné dokynutí počítejte s 1,5 hodinou. Potom rozpalte troubu na 250°C, nejlépe v uzavřeném, vysokém pekáči dejte upéct. Ppoužívám skleněný, na drůbež, můžete pěkně chleba pozorovat a vyndáte ho z trouby v nejlepší chvíli.
Po prvních deseti minutách stáhněte troubu na 200°C. Na posledních 5 minut, můžete vypnout troubu a sundat víko, podle toho, jak moc chcete chleba křupavý.
To už jsou, napůl zbytečné, pokyny, určitě se chleba bude chovat v každé troubě jinak. Pečte ho 1 hodinu a sledujte průběh.
DOPLNĚNÍ
Objevil jsem zatím zdaleka nejlepší formu/pekáč na kulatý chleba. Keramický pekáč, původně zřejmě na maso. Chlebík jsem vyrobil z těsta na celozrnný chléb
pouze jsem přidal trochu bílé mouky po prokvašení a zpracoval do měkkého bochánku a v pekáčku se mi i z toho, z čeho vždycky vyšla "upečená louže",
vyšel obstojný bochánek. Foto dole na této stránce. Už se těším na pokusy.
Pekáč je na zakázku, kontaktujte mě.
Pokud nemáte žitný kvásek, nechte si ho poslat ZDARMA K OBJEDNÁVCE (neposíláme v pátek)
Objednat nyní ZDARMA
pozn.: Sůl zastavuje kvašení, ale ne tak dramaticky, abyste se báli těsto osolit. U hranatého chleba, sůl i vmíchávám před kynutím, jde o nebezpečí při velkém množství soli. Při tomto způsobu kynutí a pečení chléb vždy popraská. Čím lépe propracujete těsto, tím je pružnější. Procenta podílu žitné a pšeničné mouky můžete měnit, abyste dosáhli pěkného bochánku, potřebujete víc hladké pšeničné, než žitné celozrnné mouky.
napište mi, nebo zavolejte při pečení Vašeho chleba
perfektní keramická nádoba na pečení
Pokud nemáte žitný kvásek, nechte si ho poslat ZDARMA K OBJEDNÁVCE (neposíláme v pátek)
Objednat nyní ZDARMA